Güneş Işığının Sağlığa Etkileri

Güneş Işığının Etkileri

Güneş ışığının etkileri, Güneş ışınlarının insan sağlığına zararları ve faydaları

Güneş ışığının etkileri, sağlığa zararlı etkileri;  Mevcut olan bir rahatsızlığı artırmak ya da olmayan sorunları başlatmak şeklinde görülebilir. Güneşin en sıklıkla görülen kötü etkisi; güneş yanığıdır. Ani yoğun güneşlenmeyle, 2 yahut 6 saat içinde gelişir. Birinci ve de üçüncü günlerde şiddetlenir ve 5-6 gün içinde gerileyerek sonlanır. Kızarıklık, yanma, sızı ve bununla birlikte ileri durumlarda da sulu kabarcıklar görülebilir. Baş ağrısı, bulantı ve ayrıca halsizliğe sebep olabilir.

Güneş yanığında ilk müdahale nasıl olmalıdır?

Ani güneş yanması durumuyla karşılaşıldığında, rahatsız olan kişi serin bir mekanda dinlenmesi gerekir ve ayrıca sık sık duş alması faydalı olur. Yağsız, su bazlı yumuşatıcı kremler, gerekirse kortizonlu merhemler ile birlikte ağrı kesiciler de kullanılabilir.

Güneş alerjileri nasıl ortaya çıkar?

Güneş ışığının zararlı etkilerinden biri de polimorf ışık reaksiyonu ile kurdeşen gibi hastalıkları meydana getirmesidir. Alerjik kökenli söz konusu reaksiyonlar; güneş gören vücut bölgelerinde (yüz, kollar ve boyun gibi) kızarıklık ve de kaşıntılı döküntüler şeklinde görülür.

Cilt de güneşin etkisiyle oluşan kahverengi lekelerin tedavisi mevcut mu?

Güneş ışığının sağlığa etkilerinden birisi de; vücutta kahverengi lekeler oluşmasına sebep olmasıdır. Bu tür durumlar bazı sağlık açısından değer taşımaz ancak görünümleri rahatsızlık vericidir. Bu nedenle etkili bir güneş koruyucusu kullanılmalıdır. Güneşin uzun sürede verdiği zararlardan biri de deri yaşlanmasıdır. Güneş; doğal yaşlanmaya ek bir biçimde kırışıklık, lekelenme ile deri yapısında kabalaşmaya bile sebep olabilir.

koruyucu kremlerKoruyucu kremler ne kadar etkili oluyor?

Güneş koruyucular olarak bilinen maddeler; çinkooksit, titanyumdioksit ve de parsol gibi maddeleri içeriyor. Böyle maddeler ya gelen ışığı geri yansıtarak veya ışını emerek hücreye kadar ulaşmasını engelliyor. Aldığınız güneş koruyucusu ürünlerde böyle maddelerden en az iki tanesinin bulunmasına çaba gösterin.

Güneşe çıkmadan cilt temizliği nasıl yapılmalı?

Güneşe çıkmadan hemen önce ve ayrıca diğer zamanlarda da düzgün bir cilt temizliği yapılmalı. Normal zamanlardan daha kapsamlı bir cilt temizliği sürekli lazım olmasa da; güneşe çıkmadan hemen önce alkolsüz ve parfümsüz temizleyiciler kullanmak oldukça uygundur. Güneşli havalarda çogunlukla dikkate alınması gereken; deri üstüne parfüm ve deodorant gibi ürünlerin sürülmemesi ve bu gibi ürünlerin daha çok kıyafetler üzerine sıkılmasıdır. Aksi yapılırsa deride bir takım lekelenmeler, kızarıklıklar ve kaşıntı oluşur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir