Meme Kanseri Nedir?Tedavi ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

meme_kanseri_bilinmesi_gerekenler

Meme kanserinin risk faktörleri nelerdir? Meme Kanserinden korunma yolları nelerdir?Tanı nasıl konur?

Son yıllarda giderek yaygınlaşan ve artarak hızlanan meme kanseri kadınların korkulu rüyası olmaya devam ediyor.Meme Kanserine yakalanma riski genç kadınlarda görülme oranı da her geçen gün artıyor…

Kanser ve Meme Kanseri nedir ?

Hücrelerin kontrolden çıkarak çoğalmaları ve bulundukları bölgeden başka bir bölgeye sıçrayıp başka organlara yerleşerek orada çoğalmaya devam ederek kitle haline gelmelerine kanser denir.Meme Kanseri ise memeyi oluşturan dokulardan kaynaklanan kansere denmektedir.Memenin yapısı, süt üreten üniteler, sütü taşıyan kanallar ve destek dokusundan oluşur. Kanserin kaynaklandığı hücre grubuna göre de kanserin çesiti ve tipi belirlenmektedir.Örneğn;Duktal karsinom, lobüler karsinom gibi. En sık rastlanan meme kanseri,meme kanallarını döşeyen hücrelerden (invaziv duktal karsinom) kaynaklanmaktadır.

Meme kanserinin risk faktörleri nelerdir?

Meme kanserinin risk faktörlerini yaş, hormonal faktörler, yaşam biçimi ve ailede meme kanseri olanların olması şeklinde sıralayabiliriz.meme_kanseri_2

Meme Kanserinden korunma yolları nelerdir?

Özellikle Kadınlarda gözükmesi sebebiyle bütün kadınlar için meme kanseri bir risktir. Bu nedenle her kadın özellikle menopoz döneminden sonra beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir.Özellikle et ve ürünlerinden uzak durarak vejeteryan ağırlıklı diyete özen göstermeliler.Günde 1 bardağı aşmayacak şekilde alkol kullanmaktan uzak durmak.İdeal kilonun korunması çaba sarfetmek ve haftada en az 3–4 saat olmak koşuluyla bayanların spor yapması meme kanseri riskini oldukça azaltacaktır.Ailesinde mem kanseri geçmişi olan bayanların daha titiz davranarak genetik testleri mutlaka yaptırarak kontrolden geçmeleri gerekmektedir.Bu tip kimseler ekstra korunma yöntemlerine de başvurmalıdırlar.

Kendi kendine meme muayenesi farketmek için etkilimidir?

Kanser erken tanı ve teşhis sayesinde üztesinden gelinebilecek bir hastalıktır.Erken teşhis çok önemlidir.Meme kanserinin erken teşhisindeki en önemli metotlardan birisi kendi kendini muayene etme ve kontrol etmedir. 20 yaşını geçmiş her bayan adet döneminin başlangıcından 7–10 gün sonra olmak kaydıyla ayda bir kez mutlaka kendi kendilerini meme bölgesinde muayene yapması gerekir. Ayrıca 40 yaşına kadar 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl mutlaka doktor muayenesinden geçmelidirler.

Memede ele gelen her kitle kanser midir?

Bu güne kadar elde edilen tecrübelerde el ile meme muayenesinde ele gelen kitlelerin ancak yüzde 20 sinde kanser saptanmaktadır. Bu nedenle memenizde kitle saptadığınızda teleşa kapılmadan moralinizi yüksek tutarak konusunda uzman bir doktora mutlaka başvurmalıdırlar. Erken teşhis ve kesin tanı için için mutlaka doktor görüşü alınmalıdır.

meme_kanseri   Tanı nasıl konur?

Memede el ile yapılan kontrolde kitle saptandığında, konusunda uzman bir doktora başvurulmalıdır. Doktor muayenesi sonrası tespit edilen kitlenin özellikleri ve yapısının belirlenmesi için mammogarafi ve ultrasonografi yapılması gerekir. Eğer kistik bir kitle saptanırsa genellikle iyi huyludur. Ancak solid bir kitle saptanırsa radyolojik kriterlere göre biyopsi önerilebilir. Bu durumda iğne biyopsisi önerilen yöntemdir. Patolojik inceleme sonucunda kesin tanı ortaya çıkar. Memede kitle saptanır saptanmaz çıkarılma yöntemi çok uygun değildir.

Meme kanseri tedavisi nasıldır?

Tedaviye başlama noktasında hastalığın önemli olan tespit edilen kitlenin evresidir. 1 cm’nin altındaki tümörlerde cerrahi, radyoterapi ve reseptör durumuna göre hormononoterapi yeterliyken daha ileri evrelerde tedaviye kemoterapi eklenmesi gerekebilir. Özellikle bazı hastalarda memenin korunması önem arz etmektedir. Meme korumada meme ve tümör büyüklüğü önemli olmakla birlikte büyük tümörlerde dahi meme korunabilmektedir.cerrahi müdahaleden önce kemoterapi tedavisi ile tümör küçültülebilir hatta kaybedilebilir.Deneyimli bir uzman ekiple başarılı sonuçlar alınabilir.

Genç Kadınlarda Meme Kanseri Riski

Tüm meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 3’ü 35 yaş altı kadınlarda görülür. Genç kadınlarda seyrek görülmekle birlikte; bu yaş grubunda görülen kanserler daha kötü seyirlidir. Özellikle çalışan kadınların çocuk sahibi olma yaşını geciktirmesinden dolayı, gebelik sırasında görülen meme kanseri oranının daha da artması beklenmektedir.

Meme Kanserini artıran riskler;

Ailede meme kanseri hikâyesi olması
Genetik ve çevresel faktörler
Başka bir hastalık nedeniyle göğüs bölgesini içeren ışın tedavisi uygulanması
Doğum kontrol hapı kullanılması
Geç yaşta anne olma isteği

Meme Kanserinden korunma yolları;

Günde 30 dakika yürüyüş yapın
Doğum kontrol haplarına dikkat edin mümkünse kullanmayın
Geç anne olmak fikrinden uzaklaşın
Yeşil ve kırmızı sebzeleri,meyveleri bolca tüketin
Sigaradan ve alkolden uzak durun
Kırmızı et tüketimini azaltın haftada en fazla 2 kere kırmızı et tüketin
Stres yapmayın stresli ortamlardan uzaklaşın
Kilonuza dikkat edin formunuzu koruyun…
Sık sık kendinizi el ile muayene edin periyodik doktor kontrolüne gidin.

 

kaynak;Medicalpark

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir